ZPORR 2004 - 2006: Zmiana - reorientacja zawodowa mieszkańców obszarów wiejskich szansą na lepszą przyszłość
Opis
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z dniem 31.08.2007 zakończył realizację kolejnego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa - ”Zmiana – reorientacja zawodowa mieszkańców obszarów wiejskich szansą na lepszą przyszłość”. Projekt był wyłoniony w wyniku konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet 2 – Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach.
Celem projektu był wyposażenie osób związanych z rolnictwem w umiejętności umożliwiające wykonywanie im nowego zawodu oraz podjęcie zatrudnienia poza sektorem rolnym. Projekt przewidywał wsparcie w postaci doradztwa zawodowego opartego o tworzenie Indywidualnego Planu Działań, informacji zawodowej oraz szkoleń zawodowych dostosowanych do dotychczasowego doświadczenia i kwalifikacji osób biorących udział w szkoleniu, jednocześnie dających możliwość szukania zatrudnienia w branżach innych niż rolnictwo. Przeprowadzono doradztwo, informacjię zawodową oraz 31 szkoleń dla grupy 419 osób.
BENEFICJENCI PROJEKTU
Projekt skierowany był do:
- rolników i domowników1,, z wyłączeniem emerytów i osób zarejestrowanych jako bezrobotne, oraz innych osób zatrudnionych w rolnictwie2 chcących podjąć zatrudnienie w sferze pozarolniczej.
- pod pojęciem rolnika - rozumie się osobę fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą jako posiadacz (samoistny albo zależny) gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby, które przeznaczyły grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
- pod pojęciem domownika - rozumie się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
- mieszkańców obszarów wiejskich3 i miast do 20 tysięcy mieszkańców
- osób tymczasowo lub stale zameldowanych na terenie sześciu powiatów województwa warmińsko – mazurskiego objętych projektem
- osób, które nie korzystają w tym samym czasie lub nie korzystały w przeszłości ze szkoleń o tożsamym zakresie w ramach działania 2.3 ZPORR
RODZAJE SZKOLEŃ
W ramach projektu zrealicowano następujące szkolenia:
Agent organizacji reklamy |
Kucharz |
Szkutnik - laminarz |
Technolog robót budowlanych wykończeniowych |
Trakowy |
Drwal - operator pilarki |
Magazynier z obsługa wózków |
Spawacz MAG i MMA |
Profesjonalny sprzedawca |
Opiekun os. starszych z kursem masażu |
Komputerowy pakiet biurowy z elementami j. angielskiego |
Obsługa ruchu turystycznego z elementami j. niemieckiego |
Rzeźnik z podstawową znajomością j. angielskiego |
W ramach szkoleń równolegle prowadzone było bezpłatne doradztwo zawodowe.
Każde szkolenie wzbogacone było także o moduł informacji zawodowej pozwalający zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.
Uczestnikom szkoleń zapewnilismy:
- bezpłatne materiały szkoleniowe
- wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną
- małą liczbę osób w grupach
- zajęcia w różnych godzinach, dostosowanych do możliwości poszczególnych uczestników.