Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku

Strona główna

Wycieczka uczniów Technikum Kolejarskiego do Olsztyna i „żywa” lekcja z przedmiotów zawodowych

imageW środę 25.11.2015 r. młodzież I klasy Technikum Kolejowego uczestniczyła w „żywej” lekcji z przedmiotów zawodowych. 

Wyruszyliśmy pociągiem do Olsztyna. Na samym początku złożyliśmy życzenia drużynie obsługi pociągu w Dniu Święta Kolejarza. W czasie podróży uczniowie dowiedzieli się o pracy kierownika pociągu oraz maszynisty. Mieli możliwość obserwowania drogi kolejowej z kabiny maszynisty, poznawali znaki kolejowe, kiedy trzeba dać sygnał ostrzegawczy. Następnie odwiedziliśmy główną nastawnię OL w Olsztynie, na której to młodzież zobaczyła jak steruje się ruchem kolejowym praktycznie z jednego miejsca. Zarówno pulpit sterowania, jak i wszystkie urządzenia na tej nastawni są nowoczesne. Sterowanie ruchem odbywa się elektrycznie i komputerowo. Uczniowie obserwowali przejeżdżający pociąg z przekroczoną skrajnią, dowiedzieli o procedurach, jakie trzeba zachować do jego przebiegu przez stację i na szlaku. Dyżurny ruchu dysponujący zapoznał przyszłych kolejarzy z dokumentacją, jaką prowadzi się na tym posterunku. Następnie monter automatyki zaprowadził grupę do przekaźnikowni urządzeń sterowania ruchem kolejowym, która zgodnie z planami stacji kontroluje wszystkie urządzenia ustawiania drogi przebiegu od tarcz, semaforów aż po rozjazdy.

Na deser zostawiliśmy Muzeum Nowoczesności z pokonkursową wystawą zdjęć o współczesnej kolei oraz galą z wręczeniem nagród laureatom. Na gali obecny był Marszałek Województwa i wiele innych osobistości miasta Olsztyna oraz władz PKP. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze olsztyńską starówkę.

Wyjazd był owocny w nowe wiadomości praktyczne, pomocne w dalszej nauce zawodu. 

kliknij 'czytaj więcej', aby wyświetlić fotorelację

Czytaj więcej